ru uk

Золото і гроші

Золото на століття? Вся правда про золото!

Як перевірити золото

Найпростіші способи перевірки золота в домашніх умовах

Підроблене золото

В Україні та Росії проба золота 375 є мінімальною допустимою для ювелірних виробів. Для порівняння, в США мінімальної допустимої пробою вважається 417. Найнижча легальна проба використовується в Німеччині - 333, але це швидше виняток, оскільки в усьому світі"справжнім" золотом неофіційно вважаються ювелірні вироби пробою не менше 750. Тому, якщо ви захочете продати своє золото з пробою нижче 585-750, то будьте готові до того, що вам можуть відмовити, незважаючи на те, що ваше золото"справжнє".

За державним і міжнародним правилам ювелірні вироби з дорогоцінних металів повинні маркуватися відповідним чином, а саме пробою, яка, зазвичай, проставляється виготовлювачем. За підробку проби передбачена кримінальна відповідальність, тому нелегальні виробники й торговці зазвичай намагаються цього не робити і наявність проби це безумовно перше, що ви повинні перевірити. Відзначимо, що для ювелірних виробів у світі використовують близько 20 різних проб золота: від 333 до 999.

Якщо з деяких причин вас гризуть сумніви з приводу того чи не є підробкою ваші коштовності, то найкращий спосіб дізнатися напевно — це віднести їх на перевірку в ювелірну майстерню. Якщо ви не можете цього зробити або хочете перевірити самостійно, вам можуть допомогти наші поради.

Візуальний огляд

По перше, як вже зазначалося вище, на виробі повинна стояти проба не нижче 333-375, однак якщо у вас виявиться дуже старе або зношене ювелірний виріб, то маркірування може виявитися стертим. Далі, перевірте ті частини, які повинні були зноситься більше від інших (зазвичай біля країв): на них не повинно бути помітно істотної зміни кольору виробів, в іншому випадку перед вами швидше за все дешеве прикраса покрите тонким шаром дорогоцінного металу. Перевірте якість виготовлення, зазвичай у підробках воно вельми посереднє: перевірте чи добре зафіксовані камені, наскільки якісно і акуратно виконана пайка, чи добре працюють замки. Якщо що-небудь з цього зроблено не дуже якісно, ​​то швидше за все перед вами фальшивка.

Магнітний тест

Це один з найпростіших тестів. Звичайно, за допомогою нього можна достовірно встановити чи є ваше виріб"справжнім", проте деякі типи фальшивок за допомогою нього легко виявити. Як відомо, золото немагнітний метал, крім того, магнітні матеріали в сплавах для ювелірних прикрас теж, зазвичай, не використовують. Тому якщо ваші коштовності не фальшивка, то вони не повинні реагувати на присутність магніту. Чим сильнішою буде магніт, тим легше буде виявити фальшивку, що містить значну кількість заліза або іншого магнітного матеріалу.

Тест щільності

Знаючи обсяг і масу ювелірного виробу можна розрахувати його щільність і таким чином по різниці між отриманим значенням та щільністю чистого золота можна судити про чистоту матеріалу з якого зроблена прикраса. Щільність чистого золота становить близько 19.3 г / мл, що набагато більше щільності більшості інших металів. Наприклад щільність заліза майже в два з половиною рази менше, тому маючи достатньо точне вимірювальне обладнання можна легко виявити підробку, що містить більш легкі ніж золото метали. Основним недоліком цього методу є те, що в домашніх умовах складно виміряти об'єм і вагу ювелірного виробу з необхідною точністю. Тому цей метод може спробувати використовувати лише для достатньо масивних виробів, які не містять додаткові прикраси у вигляді дорогоцінних каменів, а також порожнисті елементи.

Ви можете спробувати зважити свій виріб на кухонних вагах з ціною поділки не менш 1г, або краще попросити зважити його в ювелірній майстерні, що зазвичай роблять безкоштовно. Далі вам знадобиться мензурка з маркуванням об'єму. Її необхідно наповнити водою так, щоб ювелірний виріб можна було повністю занурити у воду і при цьому вода не полилася б через край. Виміряйте в мілілітрах наскільки змінився обсяг займаний водою після того як ви опустили в неї ваше виріб. Далі використовуєте просту формулу, щоб визначити щільність: Щільність = маса / об'єм. Припустимо, вага вашого виробу 38 г, а зміна об'єму склала 2 мл, то результуючий об'єм становить 19 г / мл, що дуже близько до щільності чистого золота. Врахуйте, що зазвичай у виробах використовують не чисте золото, тому порівнювати потрібно з щільністю, відповідною пробі вашого виробу.

ПробаЩільність, г / мл
58512.9 — 14.6
750 жовтого золота15.2 — 15.9
750 білого золота 14.7 — 16.9
91717.7 — 17.8

Попередження: Вольфрам має щільність майже таку ж як і у золота, тому вимірювання щільності може не виявити підробку зроблену з вольфраму покриту шаром золота.

Тертя про кераміці

Це простий спосіб виявлення так званого золота дурнів. Врахуйте, що цей метод може призвести до того, що на вашому ювелірному виробі може залишитися подряпина, так що якщо ви вирішите його застосувати, то робіть це на найменш помітній його частині.

Знайдіть який-небудь предмет з необпаленої кераміки, наприклад посуд з такої кераміки або керамічну плитку. Проведіть найменш помітною поверхнею вашого ювелірного виробу по кераміці. Якщо на поверхні кераміки залишиться золотиста смужка, то виріб скоріше за все справжній, якщо ж залишиться чорна або сіра смуга — перед вами підробка.

Тиск, зішкріб

Відомо, що, чим чистіше золото, тим воно м'якше, тому раніше чисте золото перевіряли на зуб. Звичайно на достатньо чистому золоті повинен залишатися слід від зуба, але не радимо перевіряти чистоту золота таким способом. По-перше, ви можете пошкодити зуби, а по друге надійність такого тесту невелика. Адже може виявитися, що прикраса насправді зроблена зі свинцю, покритого золотом, так що підробку можна і не помітити, адже свинець теж м'який метал. Для перевірки цього можна спробувати подряпати виріб з внутрішньої сторони. Під тонким шаром золота може опинитися свинець, алюміній або інший нешляхетний метал.

Хімічні методи

Спробуйте капнути на поверхню металу йод. Справжнє золото при цьому почорніє, в іншому випадку темний йод може стати білим як молоко. А темну плямочку на золоті можна стерти ганчіркою.

Якщо у вашому ювелірному виробі немає елементів, які можуть розчинитися в кислоті (наприклад приклеєних дорогоцінних каменів), то можна спробувати недовго потримати його в оцті. Якщо після цього поверхня металу потьмяніє, то це підробка. Також можна використовувати ляпісний олівець, який можна купити в аптеці. Потрібно нанести таким олівцем рисочку на поверхні змоченою водою. Якщо після витирання поверхні на ній залишиться слід, то це підробка.

Найпростіший спосіб — це тертя по власній шкірі. Енергійно потріть виробом наприклад по руці поки не відчуєте, що місце тертя злегка нагрілося. Якщо після цього на руці залишився невеликий темний (часто зеленуватого відтінку) слід, значить в прикрасі дуже мало золота.

Для перевірки також використовують хлорне залізо і азотну кислоту, проте ці речовини складно купити і вони можуть бути небезпечні, якщо їх використовувати неправильно, тому в домашніх умовах їх використання не рекомендується.


Сайт dragmet.com.ua є винятково інформаційним і ми не займаємося продажем або купівлею золота та інших дорогоцінних металів.

Київ, Україна © 2008-2016 dragmet.com.ua