ru uk

Золото і гроші

Золото на століття? Вся правда про золото!

Перед усіма нами стоїть вибір:
довіритися природному стабільності золота
або чесності та розуму членів уряду.
І при всій повазі до цим панам,
я все ж раджу вам робити ставку на золото.

Бернард Шоу.

Золото — засіб заощадження фінансів

Чому золото не знецінюється при інвестуванні на тривалий проміжок часу?

До недавнього часу багато хто в Україні не розглядав золото як засіб заощадження фінансів або інвестиційний інструмент. Почасти, цьому сприяє фінансова система, що склалася в нашій країні, в якій різниця між вартістю купівлі та продажу фізичного золота дуже велика, а можливість покупки безготівкового золота з'явилася зовсім недавно. Посприяли цьому і теоретики економіки: послідовники великого економіста Кейнса тривалий час пропагували думку, що золото — це великий пережиток. Також в даний час в Україні активно насаджується думка про можливість швидкого заробітку при активній грі на біржі. Ідеальним об'єктом гри при цьому вважаються акції, а при активній грі золото не дуже зручний інструмент, в кращому випадку просто один з видів сировини, як нафта, вугілля або зерно. Таким чином, більшість звикла вважати золото лише матеріалом для виготовлення ювелірних прикрас. Більш того, після моди на масивні золоті ланцюги подібні прикраси вже не вважаються чимось особливим і вишуканим. Сучасна промисловість навчилася робити дешеві покриття дуже схоже на позолоту і до золотому кольором всі вже просто звикли, багатьом він вже навіть встиг приїсться. Насправді ж у промисловості золото використовується не більше ніж на 6% від світового видобутку, таким чином складалося враження, що золото вже зовсім нікому не потрібно, і лише тому, що його мало, а також просто за інерцією або звичкою воно все ще має достатньо високу вартість. Еквівалентом надійності вважався долар, більшість упевнено вважали (а багато хто і зараз так гадає), що долар не знецінюється зовсім і під матрацом його можна зберігати вічно.

Проте, ще зовсім недавно саме золото вважалося абсолютним еквівалентом вартості і на те є серйозні підстави. Все боїться часу, а час боїться пірамід говорить арабське прислів'я, перефразовуючи її можна стверджувати що інфляція боїться лише золота. Як відомо, інфляція — це знецінення грошей. Неважко оцінити, що при не дуже великому рівні інфляції 5% на рік за період у 100 років гроші встигнуть знеціниться в 170 разів! Відомий американський аналітик Адам Гамільтон наводить наступний приклад: У 20-х роках минулого століття унція золота дозволяла придбати пристойний костюм приблизно за 20 доларів, сьогодні за ту ж унцію золота, яка тепер коштує більше 630 доларів, як і раніше можна купити костюм того ж класу, але на 20 паперових доларів неможливо навіть нормально поїсти! Можна привести ще більш переконливий приклад: чоловіча костюм в Англії 16-го (!) століття коштував ту ж унцію золота. В цілому ж золото мало значну купівельну спроможність кілька тисячоліть. Звичайно при сучасній швидкості розвитку цивілізації вже не прийнято спиратися на далекі історичні приклади, все змінюється набагато швидше, ніж раніше. Однак, є об'єктивні причини чому золото зберігає і зберігатиме свою вартість, причини ці відомі, але не зайвим буде їх нагадати:

  1. Збереження (золото не піддається корозії, абсолютно не втрачає свої якості з часом).
  2. Має універсальну стандартність (незалежно від того де було видобуто золото воно володіє одними і тими ж якостями, може змінюватися лише його чистота, яку завжди можна перевірити).
  3. Подільність (золото не втрачає свою вартість при розподіленні, як наприклад, алмази).
  4. Компактність (в порівнянні з іншими реальними предметами інвестицій золото має дуже високу вартість на одиницю об'єму).
  5. Обмежені можливості видобутку (неможливо мимовільно значно збільшити видобуток золота, приріст видобутку за рік зазвичай складає не більше 1%).

Подібними характеристиками володіють такі дорогоцінні метали як срібло, платина і паладій. Однак, срібло піддається корозії, а платина і паладій набагато менш ліквідні метали, ніж золото, тобто їх набагато складніше купити або продати.

Таким чином, до теперішнього часом за сумою цих 5-ти параметрів, а також ліквідності не існує на землі матеріалів порівнянних з золотом, поки це буде так, золото буде залишатися еквівалентом вартості.

27.01.2010


Сайт dragmet.com.ua є винятково інформаційним і ми не займаємося продажем або купівлею золота та інших дорогоцінних металів.

Київ, Україна © 2008-2016 dragmet.com.ua