ru uk

Золото і гроші

Золото на століття? Вся правда про золото!

Червонне золото (заст.)

Що таке червонне золото?

червінець

Що таке червонне золото? Червоне золото — це високопробний сплав золота з міддю, який застосовували раніше для виготовлення червінців та інших монет. Також червоним золотом іноді називають золото найвищої проби яскраво жовтого кольору (так зване чисте золото).

Пасивне причастя червлений (темно — червоний) походить від дієслова черв'яків (фарбувати), яке в свою чергу було утворено від іменника черв'як (так називалася червона фарба і тканина червоного або пурпурного кольору). Також існує припущення, що це слово пов'язане безпосередньо з живими хробаками, оскільки в давні часи їх використовували при виробництві червоної фарби. У 15-16 століттях інший варіант цього прикметника — слово червовий (червоний, яскраво-червоний) перейняло нове значення від польського слова czerwony (розжарений, розпечений). Таким є походження виразів czerwony zloty, червового золота і російського слова червонец. Так називали монети із золота високої проби, яке визначалося як червове, тобто червоне. Абсолютно чисте золото має яскраво жовтий колір, однак, якщо таке золото нагріти, то воно прийме червонуватий відтінок або, як говорили, — червовий. Ще за часів Київської Русі це було вірним способом перевірки чистоти сплаву. Тільки достатньо чистий сплав при нагріванні міг перетворити чисте жовте золото в червоне. Трохи більше домішок — і цей ефект не виявляється. Ось старі російські ювеліри і додавали в найчистіше золото мідь, щоб спочатку надати сплаву червонуватий відтінок. Мідь використовувалася в якості добавки і в царських червінцях, при цьому частка золота в них була достатньо високою і становила 90%, що відповідає сучасній метричній пробі 900. Так що термін червове золото не є однозначним, що часто призводить до великої плутанини.

У царській Росії з червонного золота робилися не тільки монети, а й обручки. У червонному золоті мало домішок, тому воно дуже м'яке і, відповідно, достатньо легко деформується. Щоб кільця не гнулися, їх робили дуже товстими. Важили такі кільця до 8 грам (сучасні кільця важать 1-3 грами).


Сайт dragmet.com.ua є винятково інформаційним і ми не займаємося продажем або купівлею золота та інших дорогоцінних металів.

Київ, Україна © 2008-2016 dragmet.com.ua